Search

neden istanbulworks atölyeleri?


Hangi formda olursa olsun, yazmak insanın kendisiyle dertleşmesi gibi… bir tür içsel dialog kurma yöntemi. Kara kutumuzu açıp içinden çıkanlarla yüzleşme cesaretimiz olduğunda, hallaç pamuğu savrulur gibi havalanır “zihnimizdeki” bütün sıkışmışlıklar.

Sadece bu aşaması dahi ferahlatır... Bir de bunun ortaya saçılanları görüp anlamak, gereklisi, gereksizi tasnif edilip, gereksizleri tasfiye süreci var ki; şifalanmanın yolu oradan geçer.

Sadece şiiri katmıyorum, yazarak içsel muhabbet formlarına… Onda dertleşme evresini aşıp, susarak anlaşır hale gelmek var sanki?

Hikaye, roman, anı, deneme, senaryo… her ne biçimde yazarsak yazalım, yazmak; terapidir. Ve sadece; kendimizi ispat, onay gibi egosal zaaflar olmadan, içtenlik ve sadelikle anlatılan hikayeler sağlamdır.

Bu sebeple, teknik donanımımız ne denli güçlü olursa olsun, evrensel zekanın kaynağına bağlanamadan ilerlemez anlatım... Yazarken de, verimliliğin, ön koşulu açık bir zihin. Elinizdeki enstrümanı nasıl çalacağınızı öğrenirken, ne çalmak istediğinizi bilmek gibi… güçlü bir motivasyondur "ne anlatmak istediğini" kavramak.

Senaryo atölyesi, sinemanın büyüsüyle, senaryo yazmak hevesine kapılmış; henüz ne anlatmak istediği fikriyle buluşmamış katılımcılara, içindeki “meseleyi” anlama ve çözümleyerek "tanımlama tekniğini" uygulatarak başlıyor.

Temeli sağlam atılmış bütün yapılar gibi, adım adım ilerliyor. Üç ay gibi bir zamana yayılmasının sebebi; uzun metraj senaryo çalışma aşamalarını yaza yaza çözümlemek.

Berna Yeşilyurt rehberliğinde, uzun metraj senaryo yazımı deneyimlemek isterseniz, www.istanbulworks.com/activity sayfasından bizimle iletişime geçin. Edebiyat ve müzik kapsamında yaratıcı atölye çalışmalarımız da var.

Soru ve taleplerinizi bize yazmaktan çekinmeyin.


0 views

money converter

cargo&return 

privacy

thank you for visit

Istiklal Caddesi, Gazeteci Erol Dernek sok. No: 8/4, 34457 Beyoğlu/Istanbul gsm: +90 545 2935150

2018© berna yeşilyurt